اطلاعات، مدارک و فرمهای ویزا و مهاجرت به کانادا

Canada
فهرست مطالب
فهرست مطالب
معرفی ویزا کانادا

فرقی نمی‌کند انگیزه شما از سفر به کانادا و ودریافت ویزای کانادا دیدار اقوام و آشنایان، شرکت در همایش‌های علمی و نمایشگاه‌های تجاری، بازدید از جاذبه‌های گردشگری در قالب تور کانادا، تحصیل و یا استفاده از فرصت‌های مطالعاتی باشد؛ با هر هدف و انگیزه‌ای که بخواهید وارد این کشور شوید، به عنوان یک ایرانی ملزم به دریافت ویزای کانادا هستید.

سیاست‌های جذب شهروند، نیروی کار و گردشگر کانادا باعث شده حتی با وجود روابط نه‌چندان جالب دولت‌های ایران و کانادا، هم‌چنان این کشور به عنوان یکی از مقاصد اصلی سفر توریستی، ادامه تحصیلی و زندگی مطرح باشد. مجموعه نیلگام با بیش از یک دهه تجربه در زمینه خدمات ویزای کانادا، مشاور و همراه شما برای دریافت این ویزا خواهد بود و سعی دارد اطلاعات کاملی برای شما در این زمینه فراهم آورد.

انواع ویزای کانادا

ویزای کانادا به صورت 5 ساله و چند بار ورود صادر می‎گردد. اما بهتر است بدانید اعتبار ویزای کانادا برای دریافت ‌کنندگان بسته به اعتبار پارسپورت یا همان تاریخ انقضا دارد. البته کانادا ویزاها را 10 ساله هم صادر می‎کند اما پاسپورت‎های ایرانی حداکثر 5 ساله هستند. 

دریافت ویزای تضمینی کانادا در ظاهر دشوار و کمی پیچیده می‌باشد اما داشتن تجربه و دانش کافی در این زمینه می‌تواند دریافت ویزای کانادا را راحت‌تر کند. از مهم‌ترین عوامل صدور ویزای کانادا، سابقه سفر و داشتن دعوت‌نامه معتبر می‌باشد.

سوپر ویزای کانادا

سوپر ویزای کانادا، نوعی ویزای توریستی کانادا برای والدین و یا پدر بزرگ و مادربزرگ فردی است که در کانادا اقامت دائم دارد. به بیان دیگر دعوت کننده می‌بایست فرزند و یا نوه متقاضی باشد. حداقل حقوق پایه دعوت کننده در کانادا نباید از ۲۴۰۰۰ دلار در سال کمتر باشد؛ مدارک اقامت و برگه‌های ارزشیابی شرایط مالی و مالیاتی فرد دعوت کننده نیز حتما باید ضمیمه پرونده درخواست سوپر ویزای کانادا شود. همچنین دعوت کننده باید بیمه خدمات درمانی متقاضی را حداقل برای یک سال از داخل خاک کانادا پرداخت کرده و فرد دعوت شونده باید زیرنظر پزشکان مورد اعتماد سفارت معاینه شود. تاییده پزشک معتمد سفارت از آن جهت است که سلامت متقاضی پیش از ورود به کانادا تایید شود تا هدف از اقامت در کانادا درمان و تحمیل هزینه‌های درمانی به دولت کانادا نباشد. اعتبار اعلام شده برای سوپر ویزای کانادا تا ده سال است اما از آنجائیکه گذرنامه‌های ایرانی حداکثر تا پنج سال اعتبار دارند، ویزا کانادا که از این طریق به متقاضیان ایرانی تعلق می‌گیرد و پس از پنج سال به همراه نامه ی تایید سفارت ویزای پنج سال دوم هم درج میگردد.  این ویزا چند بار ورود است و به دارنده آن اجازه می دهد در هر بار ورود حداکثر دو سال در کانادا اقامت داشته باشد. پس از پایان اعتبار پاسپورت متقاضی نیاز به اقدام مجدد نیست و تنها برچسب سوپر ویزا بر روی پاسپورت جدید الصاق می‌شود.

ویزای تحصیلی کانادا

کانادا و نظام آموزشی این کشور یکی از بهترین مقاصد برای علاقمندان به ادامه تحصیل و متقاضیان ویزای تحصیلی کانادا است. سیستم آموزشی این کشور بسیار نظام‌مند و مجهز و عمدتا به شکل استانی یا ایالتی مدیریت می‌شود. البته نظام کلی آموزش در کانادا تحت نظارت دولت فدرال بوده بنابراین با وجود برخی تفاوت‌ها می توان گفت کانادا از سیستم آموزش یکپارچه و بسیار به روز برخوردار است. نزدیک به ۶ درصد تولید ناخالص داخلی (GDP) کانادا به سیستم آموزش این کشور تخصیص داده می‌شود و می‌توان گفت کانادا بیشترین هزینه را در بخش آموزش در بین دیگر کشورهای توسعه یافته جهان دارد.

سیستم آموزشی کانادا به دو بخش کلی آموزش همگانی یا عمومی و آموزش خصوصی یا غیر انتفاعی تقسیم بندی می‌شود. این تقسیم بندی چه برای دوره ابتدایی، چه برای دوره متوسطه و چه برای تحصیلات تکمیلی و دانشگاهی صادق است.  اولین قدم برای درخواست ویزا کانادا تکمیل است.

ویزای همراه تحصیلی کانادا (برای والدین، فرزندان و همسر)

سفر به کشوری دیگر آن هم در مقاطع ابتدایی تحصیل و شرایط زندگی فرزندان از جنبه‌های مختلف دغدغه‌ای مهم برای تمامی والدین است. اینکه فرزندان در شرایطی تحصیل می‌کنند، اسکان و خورد و خوراک آنها به چه شکل  و کیفیتی است و در نهایت چه نظارتی بر آنها انجام می‌شود، همگی از مواردی هستند که والدین را بر آن داشته تا با بهره‌مندی از ویزای همراه کانادا بتوانند در دوران تحصیل در کنار فرزندان خود باشند. از سوی دیگر این نگرانی در مقاطع بالاتر تحصیل نیز وجود دارد و بسیاری تاکید دارند همسر  و یا فرزندانشان در دوران تحصیل در کنارشان باشند. دریافت ویزای همراه برای والدین، همسر و فرزندان محصلین و دانشجویان در کشور کانادا یکی دیگر از خدمات هلدینگ نیلگام در زمینه ویزا کانادا است.

از دو طریق می‌توان برای ویزای همراه کانادا اقدام کرد:

 • ویزای توریستی یا Temporary Resident Visa: در این نوع ویزا که همزمان با درخواست ویزای تحصیلی محصل در دانشگاه و یا مدرسه ارسال می‌شود، والدین دانش آموز و یا دانشجو می‌توانند ویزای همراه کانادا را با اعتباری ۶ ماهه دریافت نمایند. همچنین در این نوع ویزا که به آن ویزای TRV گفته می‌شود در صورتیکه یکی از والدین دارای ویزای کار یا تحصیل در کانادا باشد، فرزندان آنها برای دریافت ویزای تحصیلی نیازی به ارایه نامه قبولی از مدارس را ندارند و میتوانند بدون مشکل برای ویزای کانادا درخواست کنند.
 • ویزای اجازه کار یا OPEN WORK PERMIT: اگر متقاضی در یکی از دانشگاه‌ها و یا کالج‌های معتبر کانادا به صورت تمام وقت پذیرفته شده باشد یا در حین تحصیل باشد، همسر وی می‌تواند برای ویزای کار اقدام نماید. این ویزا به همسر متقاضی این اجازه را خواهد داد که به صورت تمام‌وقت و بدون نیاز به دریافت مجوز درکانادا کار یا تحصیل کند. برای این نوع ویزا می‌توان همزمان با درخواست ویزای تحصیلی کانادا اقدام کرد و یا پس از پذیرش تحصیلی و استقرار یکی از زوجین در کانادا برای همسر وی اقدام درخواست ویزای اجازه کار داده شود.
نکات مهم ویزای 5 ساله کانادا
 1. مسافر می‌تواند بعد از اتمام دوره 6 ماهه، مدت اقامت خود را تمدید کند.
 2. مسافر می‌تواند قبل از اتمام اعتبار ویزا، مجدداً برای تمدید ویزای کانادا خود اقدام کند.
 3. با توجه به هدف متقاضی برای سفر و همچنین تشخیص افسر سفارت، در برخی از موارد ویزا به صورت یک‌بار ورود صادر می‌شود که در این صورت مسافر مجاز است فقط یک‌بار به کانادا سفر کند. این ویزا یک‌بار ورود نامیده می‌شود و دارنده آن می‌تواند 6 ماه در کانادا اقامت داشته باشد. (ویزای یک‌بار ورود معمولاً برای متقاضیانی صادر می‌شود که برای شرکت در همایش، مسابقات ورزشی یا شرکت در دوره‌های خاص و … به کانادا سفر می‌کنند.)‌‌
شرایط افراد متقاضی دریافت ویزای 5 ساله کانادا
 1. این ویزا توریستی است و صرفاً برای متقاضیانی صادر می‌شود که قصد بازدید از جاذبه‌های کانادا و یا دیدار با اقوام خود را دارند.
 2. مدارک ارائه شده به سفارت بایستی با هدف سفر مطابقت داشته باشد.
 3. شخص متقاضی قصد کار و یا تحصیل در کانادا را نداشته باشد. (ویزای کار و تحصیل کانادا شرایط و مدارک مخصوص به خود را دارند.)
 4. شخص متقاضی نباید هیچ سابقه کیفری در کشور خود و سایر کشورها داشته باشد.
 5. شخص متقاضی نباید به بیماری واگیردار و خطرناک مبتلا باشد.
سفر به کانادا با ویزای توریستی در زمان کرونا

توریست‌هایی که به طور کامل واکسینه شده باشند (دریافت آخرین دوز از واکسن‌های مورد تایید کانادا: فایزر، آسترازنکا، مدرنا، جانسون اند جانسون، سینوفارم، سینوواک و کوواکس حداقل ۱۴ روز قبل از ورود) می‌توانند وارد کانادا شوند.

پیگیری جواب ویزای کانادا

در روش ثبت نام آنلاین ویزای کانادا هر متقاضی به حساب کاربری خود در سایت رسمی سفارت کانادا مراجعه کرده و پس از درج شماره پیگیری و تاریخ تولد (میلادی) می‌تواند در جریان آخرین آپدیت‌ پرونده خود قرار بگیرد. طبعا پیگیری درخواست ویزای کانادا از طریق مراجعه به حساب کاربری بسیار ساده‌تر است و احتمال با خبر نشدن از آپدیت‌های پرونده به حداقل کاهش می‌یابد.

در روش مراجعه حضوری اما پیگیری جواب ویزا کانادا در این روش کمی دشوارتر بوده و عموما مشکلاتی را برای متقاضیان ایجاد می‌کند. هماهنگونه که اشاره شد در این روش ایمیلی که متقاضی در هنگام مراجعه به دفاتر بیومتریک و پر کردن فرم‌های مربوط درج می‌کند، پل ارتباطی وی با سفارت خواهد بود. در بسیاری از مواقع متقاضیان دیر متوجه ایمیل ارسالی از سوی سفارت می‌شوند و یا پیام ارسالی به فولدر Spam رفته و درخواست کننده ویزا کانادا اصلا متوجه ایمیل نمی‌شود. 

از سوی دیگر بعضا مشاهده شده‌است مدارک ارائه شده به دفاتر انگشت نگاری سفارت کانادا در زمان پر کردن فرم‌ها و یا پس از آن به هر دلیلی مفقود می‌شوند! حال آنکه در روش ثبت نام آنلاین مدارک در فرم مربوطه آپلود شده و امکان مفقود شدن وجود ندارد

ریجکت شدن ویزای کانادا

رد شدن درخواست ویزای کانادا یا اصطلاحا ریجکت ویزا، کابوس هر مسافر، دانشجو و یا بیزینس‌‌منی خواهد بود که برای آینده برنامه‌ها ریخته و رویاپردازی‌ها کرده‌است. مشکل زمانی ناراحت کننده‌تر می‌شود که متقاضی برای ثبت درخواست و طی کردن مراحل آن چه از نظر مالی و چه از نظر زمان و انرژی هزینه‌های بسیاری متقبل شده باشد.

بطور کلی چند عامل کلیشه‌ای همواره در رد شدن درخواست ویزا کانادا نقش دارند. عواملی که در واقع موجب تردید افسر مهاجرت در خصوص انگیزه متقاضی از سفر به کانادا و یا بازگشت وی پس از پایان مهلت ویزا می‌شوند. مهمترین این عوامل عبارتند از:

 • تردید آفیسر سفارت درخصوص بازگشت متقاضی به کشور مبدا پس از پایان مهلت ویزا
 • تردید درباره انگیزه و دلایل سفر به کانادا
 • ضعیف بودن سابقه سفرهای خارجی متقاضی (به‌ ویژه سفر به کشورهای حوزه شنگن)
 • کافی نبودن مدارک مالی و دارایی های متقاضی در کشور مبدا
 • پیوند‌های خانوادگی ضعیف متقاضی در کشور مبدا

تردید در هر یک از این موارد در کنار عواملی همچون و ضعیف اقامت در کشور مبدا، طول مدت اقامت در کانادا، وضعیت شغلی متقاضی در کشور محل اقامت و هرگونه سوء پیشینه در کانادا همگی از عواملی هستند که به راحتی موجب ریجکت ویزا کانادا خواهند شد. در ادامه و در نگاهی موشکافانه تر به بررسی دلایل رد شدن ویزای توریستی کانادا و همچنین ریجکت ویزای تحصیلی کانادا خواهیم پرداخت.

اعتراض به رد ویزای کانادا

خوشبختانه به واسطه ی تیم حرفه ای آژانس مسافرتی فرشته طلایی پارس امکان اعتراض به برونده رد شده و تجدید نظر به دولت فدرال وجود دارد.

سوپر ویزا چیست؟
 1. سوپر ویزای کانادا یا ویزای طولانی مدت بازدید خانواده یک ویزای چندساله (مالتیپل) است که تا 10 سال اعتبار دارد و به والدین و پدر/مادربزرگ های واجد شرایط اجازه می دهد در اولین سفر بدون خروج از کانادا به مدت ۲ سال بمانند. ولی در سفرهای بعدی نمیتوانند بیش از ۶ ماه پیوسته در کانادا بمانند. این ویزا با ویزای توریستی کانادا تفاوت دارد.

  این ویزا برای والدین و پدر/مادربزرگ هایی ایده آل است که ساکن کشورهایی هستند که برای ورود به کانادا نیازمند ویزای ساکن موقتی (TRV) هستند و پس از شش ماه بدون نیاز به تقاضای مجدد برای ویزای TRV می توانند آزادانه بین کشوری که در آن زندگی می کنند و کانادا آزادانه رفت و آمد کنند.

شرایط دریافت سوپر ویزای کانادا

برای تقاضا دادن جهت دریافت سوپر ویزا یا ویزای طولانی مدت بازدید خانواده، پدر و مادر یا پدربزرگ و مادربزرگ باید واجد شرایط زیر باشند:

 • داشتن نامه ای با امضای فرزند یا نوه ای که آنها را دعوت کرده است؛ در این نامه: باید وعده پشتیبانی مالی از آنها طی مدت اقامتشان داده شده باشد؛ فهرستی از تعداد افراد خانواده شخص دعوت کننده عنوان شده باشد؛ و یک کپی از اسناد وضعیت اقامتی و شهروندی فرد دعوت کننده همراه آن باشد.
 • دارای بیمه پزشکی از یک شرکت بیمه کانادایی باشند، که: از زمان ورودشن به کانادا تا مدت یک سال اعتبار داشته باشد؛ حداقل ۱۰۰ هزار دلار پوشش داشته باشد؛ مدارکی دال بر پرداخت حق بیمه داشته باشد (مظنه مورد قبل نیست)
 • از نظر دولت کانادا برای ورود به این کشور مجاز بوده و یک بازدید کننده واقعی باشید و پس از پایان مدت ویزا به اختیار خود به وطنتان بازگردید.

آنها همچنین باید:

 • ممنوع الورود به کانادا نباشند.
 • آزمایش های پزشکی مختص مهاجرت را انجام دهند.

برای تشخیص اینکه آیا فرد به کشور خود بازمیگردد یا خیر موارد زیر در نظر گرفته می شود:

  • بررسی علایقی که موجب می شود فرد به کشور خود وابسته باشد.
  • هدف از دیدار
  • شرایط خانوادگی و مالی فرد متقاضی
  • شرایط کلی سیاسی و اقتصادی کشور مبدا
  • داشتن یک دعوتنامه از طرف یک میزبان کانادایی
مدارک لازم برای دریافت سوپر ویزا
 • یک نامه از طرف میزبان کانادایی که در آن عنوان شده که وی (میزبان کانادایی) حداقل میزان دستمزد (۲۳،۲۹۸ $) را برای تامین مهمانان خود در مدت اقامتشان دارد.
حداقل میزان درآمد سالیانهتعداد نفرات خانواده
25,921$۱ نفر (فرزند یا نوه شما)
32,270$۲ نفر
39,672$۳ نفر
48,167$۴ نفر
54,630$۵ نفر
61,613$۶ نفر
68,598$۷ نفر
6,985$بیش از ۷ نفر (برای هر نفر این میزان اضافه کنید)
 • باید ثابت نمایند که حداقل یکسال بیمه درمانی کانادا را خریداری نموده اند.
 • انجام آزمایشات پزشکی (در صورتیست که بخواهید ویزای بیش از 6 ماه بگیرید)
 • پاسپورت معتبر
 • 2 عدد عکس
 • پرینت 6 ماهه حساب
 • کپی بلیط برگشت و یا برنامه سفر
 • مدرک پرداخت 75 دلار
 •  دعوتنامه
 •  مدرک نشاندهنده رابطه والد و فرزند و یا پدربزرگ و مادربزرگ و نوه
 • کپی از بیمه درمانی خریداری شده
 • فرمهای مربوطه
 •  
حداقل درآمد لازم برای میزبان
 • برای اثبات حداقل درآمد برای میزبان یکی از موارد زیر الزامیست:

  • آخرین کپی از T4 یا T1
  • آخرین پرینت فیش حقوقی که از آژانس درآمد کانادا می توان گرفت.
  • اصل گواهی کار که نشاندهنده شغل، نام شرکت، شرح وظایف و درآمد
  •  مدرک پرداخت بیمه کاری
  • درصورتیکه خود کارفرما هستید، نامه ای از یک حسابدار که حقوق سالانه شما را مشخص می کند.
  • مدارک دیگری دال بر منبع درآمد از جمله حقوق بازنشستگی، دارایی‌ها و غیره
انواع ویزای اقامت
 • برای اثبات حداقل درآمد برای میزبان یکی از موارد زیر الزامیست:

  • آخرین کپی از T4 یا T1
  • آخرین پرینت فیش حقوقی که از آژانس درآمد کانادا می توان گرفت.
  • اصل گواهی کار که نشاندهنده شغل، نام شرکت، شرح وظایف و درآمد
  •  مدرک پرداخت بیمه کاری
  • درصورتیکه خود کارفرما هستید، نامه ای از یک حسابدار که حقوق سالانه شما را مشخص می کند.
  • مدارک دیگری دال بر منبع درآمد از جمله حقوق بازنشستگی، دارایی‌ها و غیره
مهارت زبان
 • شما ملزم هستید تا در یکی از مراکز معتبر آزمون زبان امتحان داده و مدرک زبانی نظیر آیلتس و یا تافل را ارائه دهید. بنابر قوانین تعیین شده برنامه استارتاپ کانادا، حداقل سطح زبان مورد تائید انگلیسی و یا فرانسوی این برنامه مهاجرتی معادل با CLB 5 در چهار مهارت اصلی مکالمه، خواندن، شنیدن و نوشتن است. در صورتی که دارای حداقل مهارت زبان مورد نیاز این طرح نباشید، درخواست ویزای استارتاپ کانادا شما ریجکت می شود.

بودجه و تمکن مالی برای اقامت در کانادا
 • عموماً دولت کانادا پشتیبانی مالی از متقاضیان جدید ویزای استارتاپ کانادا حمایت مالی انجام نمیدهد. زمانی که درخواست خود را ارائه می دهید، باید این موضوع را اثبات کنید که دارای پول کافی برای پوشش هزینه های خود و اعضای خانواده در هنگام حضور و اقامت در کشور کانادا هستید. شما اجازه قرض گرفتن این مبلغ را از شخص دیگری ندارید.

  مقدار تمکن مالی و موجودی حساب ویزای کانادا کاملاً بستگی به اندازه و تعداد اعضای خانواده شما دارد و هر ساله به روز رسانی می شود. جزئیات بودجه برنامه استارت آپ کانادا را در ادامه میتوانید مشاهده نمایید:

نفرات خانواده

بودجه مورد نیاز به دلار کانادا

1 نفر

13.213 هزار دلار

2 نفر

16.449

3 نفر

20.222

4 نفر

24.553

5 نفر

27.847

جاب آفر کانادا چیست؟

جاب آفر Job Offer یعنی پیشنهاد کار. جاب آفر کانادا یک پیشنهاد شغلی است که از طرف کارفرمای کانادایی دریافت می‌کنید.

شما در دو حالت با موضوع جاب آفر کانادا سر و کار دارید:

 • مهاجرت به کانادا از طریق ویزای کار کانادا و ورک پرمیت (Work Permit)
 • مهاجرت به کانادا از طریق برنامه‌های مهاجرتی اقامت دائم کانادا مانند اکسپرس انتری

 در سیستم اکسپرس انتری، گرفتن جاب آفر از کانادا امتیاز دارد و به شما کمک می‌کند که امتیاز خود در سیستم CRS را بالا ببرید. البته، این پیشنهاد کاری باید معتبر باشد.

جاب آفر باید حاوی چه اطلاعاتی باشد؟
 • نام و آدرس کارفرما
 • عنوان شغلی کارفرما
 • نام شرکت
 • نام متقاضی
 • عنوان شغل پیشنهادی
 • شرح وظایف شغلی
 • تاریخ شروع کار
 • میزان پرداختی‌ها و کسورات
 • مشخص شدن شرایط کار مانند ساعات کاری
 • مزایای شغلی
سایت‌ های کاریابی در کانادا کدامند؟

تعداد سایت‌های کاریابی در کانادا بسیار زیاد است. این فهرست مشهورترین آنها را معرفی می‌کند:

اسپانسر فردی است که دارای اقامت دائم و یا شهروندی کانادا است و می تواند با طرح ویزای اسپانسرشیپ کانادا، اقامت کانادا و شرایط کار، زندگی و تحصیل را برای یکی از اقوام و یا اعضای خانواده فراهم کند.در واقع کانادا یکی از بهترین قوانین مهاجرتی در زمینه اسپانسرشیپ خانواده را دارد و سالانه افراد بسیاری از طریق برنامه اسپانسرشیپ به کانادا مهاجرت می‏ نمایند.

بنابر اطلاعات ارائه شده در وب سایت رسمی Canada.ca، در صورتی که فردی دارای حداقل 18 سال سن باشد، می تواند تحت شرایط زیر اسپانسر برخی از اقوام واجد شرایط خود شده و براساس کلاس و دسته بندی خانوادگی، شرایط مهاجرت را برای ایشان فراهم کند:

 • اینکه دارای حق شهروندی و پاسپورت کانادا باشد
 • به عنوان یک فرد هندی در برنامه Canadian Indian Act ثبت نام کرده باشد
 • یا اینکه دارای اقامت دائم و یا همان pr کانادا باشد

الزام به داشتن موارد زیر خواهید بود:

 • از زمان ورود فرد دعوت شده به کانادا، حمایت مالی کامل خود را نشان دهید
 • توانایی فراهم کردن نیازهای اولیه از جمله غذا، سرپناه و پوشاک را برای خود و فرد دعوت شده داشته باشید
 • از این موضوع مطمئن شوید که عضو خانواده دعوت شده شما به کانادا، هیچ گونه نیازی به استفاده از خدمات اجتماعی دولتی این کشور ندارد.

اسپانسرشیپ کانادا در کلاس فامیلی شامل موارد زیر می ‏شود:

 • اسپانسر همسر
 • اسپانسر پدر و مادر، پدربزرگ و مادربزرگ
 • اسپانسر فرزندان وابسته (شامل فرزندان به سرپرستی گرفته شده نیز می شود)
 • اسپانسر سایر بستگان (خواهر و یا برادر، مشروط به داشتن شرایط خاص و قابل اثبات)

همانطور که در مطلب اقامت کانادا از طریق اسپانسر، به طور کامل به این موضوع پرداختیم، اسپانسر باید دارای حداقل 18 سال سن، حق شهروندی و یا اقامت دائم کانادا باشد.

از نگاه اداره مهاجرت و شهروندی کانادا، یک اسپانسر واجد شرایط، باید ساکن و در حال زندگی در این کشور باشد تا بتواند برای ویزای اسپانسرشیپ اقوام خود اقدام کند، اما در صورت بروز هر یک از موارد زیر، این شرط الزامی نیست:

 • اینکه یک شهروند کانادایی باشید که در خارج از این کشور زندگی می کند
 • به هنگام مهاجرت اقوام خود به کانادا، قصد برگشت به این کشور را داشته باشید
 • اینکه اسپانسر همسر و یا فرزند دارای وابستگی مالی خود شده اید (فرزندی که خود دارای بچه نباشد)

در صورتی که در حال زندگی و کار در کبک هستید، باید بعد از پذیرفتن شرایط شما به عنوان یک اسپانسر از طریق دولت فدرال، از شرایط اختصاصی دولت کبک نیز برخوردار باشید که شامل امضای تعهد به این استان بوده و قراردادی است که شما را ملزم به حمایت مالی از فرد دعوت شده به کشور کانادا و این استان می کند.

زمانی که قصد دارید تا از طریق ویزای اسپانسرشیپ کانادا، شرایط فرد مورد نظر(اعضای خانواده، اقوام) را برای مهاجرت و اقامت دائم کانادا فراهم کنید، باید موارد زیر را رعایت نمایید:

 • دارای درآمد مورد نیاز برای شرکت در این طرح باشید
 • به صورت کتبی با این موضوع موافقت کنید که از اقوام و افراد همراه وی، حمایت مالی می کنید
 • این تعهد مالی از زمانی که فرد دعوت شده موفق به دریافت کارت اقامت دائم کانادا می شود، شروع شده و قابل اجراست
 • براساس نسبت خانوادگی و سن فرد دعوت کننده (اسپانسر) و فرد دعوت شده، تا حداکثر 20 سال باید از فرد مورد نظر حمایت مالی به عمل آورید

در این بین، فردی که قرار است تحت اسپانسرشیپ قرار بگیرد، باید توافق نامه ای را امضا کرده و تعهد دهد که تمام تلاشش را برای کسب درآمد و تامین مالی خود در این کشور به عمل خواهد آورد. این موضوع شامل فرزندان 18 سال و یا بالاتر فرد می شود؛ به طور کلی فرزندان وابسته زیر 19 سال نیازی به امضا این توافق نامه نخواهند داشت.

اگر خواستار اپلای ویزای اسپانسرشیپ کانادا برای اعضای خانواده نظیر والدین، همسر، فرزندان و یا پدربزرگ و مادربزرگ خود هستید، باید پیش از درخواست خود، یک اعلامیه ارزیابی از آژانس درآمد کانادا CRA برای 3 سال مالی دریافت کنید.

بنابر آخرین آمار وب سایت رسمی Cic، درآمد مورد نیاز 3 سال مالیاتی که باید قبل از درخواست اسپانسرشیپ 2020ارائه دهید، به شرح زیر است؛ این مقدار همان Low Income Cut-Off (LICO) است.

اسپانسرهایی که خارج از استان کبک زندگی می‏کنند، باید برای هریک از 3 سال مالیاتی که بلافاصله قبل از تاریخ درخواستشان محاسبه می‏شود، اعلانیه ممیزی مالیاتی از طرف آژانس درآمدهای کانادا ارائه کنند. در واقع برای استان کبک

این مقدار متفاوت است.

باید به این موضوع توجه داشته باشید که منظور از تعداد نفرات در این جدول ، فرد اسپانسر و اعضای خانواده تحت پوشش او در کانادا به علاوه افراد اسپانسر شونده از کشور دیگر است.

شما باید برای اسپانسر کردن همسر، شریک زندگی و یا فرزند، توانایی مالی خود را اثبات کنید و درآمد سالانه شما باید حداقل نیاز خود و خانواده را برآورده سازد.

در صورت نداشتن درآمد کافی برای اسپانسرشیپ، می‌توانید از همسر و یا شریک زندگی‌ برای تأمین مخارج کمک بگیرید که البته باید تحت قرارداد به امضای طرفین رسیده باشد. لازم به ذکر است مبالغی که در جهت کمک هزینه کودکان خود از دولت دریافت می‏ کنید نیز جزو درآمد شما محسوب می‏ شود.

بنابر آخرین آمار وب سایت رسمی Cic، درآمد مورد نیاز 3 سال مالیاتی که باید قبل از درخواست اسپانسرشیپ 2021 ارائه دهید، به شرح زیر است:

تعداد اعضا خانواده201820192020

2 نفر

40.379

41.007

32.899

3 نفر

49.641

50.414

40.445

4 نفر

60.271

61.209

49.106

5 نفر

68.358

69.423

55.695

6 نفر

77.095

78.296

62.814

7 نفر

85.835

87.172

69.935

اعضا بالای 7 نفر به ازای هر نفر

8.740

8.876

7.121

چه صورت اسپانسر دارای شرایط لازم نیست؟

چنانچه فرد دعوت کننده (اسپانسر) ویزای اسپانسرشیپ کانادا دارای هر یک از موارد زیر باشد، واجد شرایط شرکت در این طرح نخواهد بود:

 

 • در زندان به سر ببرد
 • زیر 18 سال باشد
 • هزینه نفقه یا حمایت از فرزند خود را پرداخت نکرده باشد
 • اعلام ورشکستگی کرده و هنوز درگیر مشکلات آن باشد
 • بخاطر دلایلی به غیر از معلولیت جسمی از خدمات اجتماعی دولتی کانادا استفاده کرده باشد
 • وام مهاجرت خود را پرداخت نکرده و یا دارای تاخیر پرداخت و یا پرداخت از دست رفته باشد
 • اسپانسر یکی از اقوام در گذشته شده و شرایط قرارداد حمایت مالی را برآورده نکرده، به جرم خشونت و یا سایر جرایم از جمله تعرض جنسی به اقوام و یا سایر افراد متهم شده است
 • اگر قبلا فردی را اسپانسر کرده ‏اید و او پس از ورود به کانادا از دولت درخواست کمک مالی کرده باشد، ممکن است امکان اسپانسر کردن فرد دیگری را نداشته باشید. در این حالت دولت تمام کمک هزینه ‏های داده شده به فرد اسپانسر شده را از اسپانسر(متعهد) طلب خواهد کرد

 

 

در صورتی که این افراد دارای هر یک از شرایط زیر باشند، امکان حمایت مالی و دعوت آنها به کانادا از طریق ویزای اسپانسرشیپ کانادا وجود ندارد:

 • یکی از والدین آنها زنده باشد
 • هیچکس اطلاعی از والدین وی نداشته باشد
 • والدین متقاضی وی را ترک کرده باشند
 • زمانی که والدین وی در قید حیات هستند، شخص دیگری به غیر از والدین از او نگهداری کند
 • والدین فرد در بازداشت به سر برده و یا زندانی هستند

 

همچنین شما این امکان را دارید تا از طریق فرزند خواندگی و یا نسبت خونی، اسپانسر یک فرد با هر سنی، تحت شرایط زیر بشوید:

 • به عنوان اسپانسر، از اقوام در قید حیات که بتوانید اسپانسر شیپی وی را بر عهده بگیرید از جمله همسر، پسر و یا دختر، والدین، پدربزرگ و مادربزرگ، برادر و یا خواهر یتیم، برادرزاده و یا خواهرزاده یتیم، نوه یتیم برخوردار نباشید
 • شما دارای اقوامی نظیر عمو، عمه و موارد ذکر شده در بالا که دارای شهروندی و یا اقامت دائم کانادا باشند، نیستید

در صورتی که فرد دعوت شده توسط شما، دارای همسر و فرزند وابسته باشد، باید مشخصات آنها را نیز در پرونده درخواست اسپانسرشیپ خود بیاورید.

شرایط همسر( اسپانسر)
 • 18 سال به بالا باشد
 • مقیم دائم کانادا یا دارای پاسپورت کانادایی باشند
 • در زمان اسپانسرشیپ ساکن کانادا باشد
 • در 3 سال گذشته اسپانسر شخص دیگری از طریق ازدواج نبوده باشند
 • اثبات کند که از دولت درخواست کمک‌ مالی نخواهند کرد. در صورتی می‌تواند درخواست کمک‌های مالی از دولت کند که دارای معلولیت جسمی باشد
 • اثبات کند که از توانایی مالی کافی برای برآوردن نیازهای اولیه زندگی شامل خوراک، پوشاک ،مسکن و هزینه های پزشکی اسپانسرشونده به مدت 3 سال در کانادا بر می آید
 • زمانی که این درخواست را مطرح می‌کند؛ همسر یا شریک زندگی دیگری نداشته باشد
 • شخص اسپانسر به خاطر تعهدات اسپانسر بودن، به دولت کانادا وامی بدهکار نباشد.
شرایط همسر (اسپانسر شونده)
 • 18 سال به بالا باشد
 • عدم سوء پیشینه و سابقه کیفری
 • اثبات اصالت رابطه فامیلی
 • گذراندن معاینات پزشکی
شرایط پس از اسپانسرشیپ همسر در کانادا
 • اسپانسر تا ۳ سال پس از اخذ ویزای اقامت دائم، از نظر مالی متعهد به ساپورت فرد اسپانسر شونده است. یعنی فرد مقیم کانادا باید متعهد به پرداخت هزینه ‏های غذا، مسکن، تحصیل، بهداشت و… همسر (اسپانسر شونده) باشد.
 • اسپانسر بعد از اسپانسر شیپ همسر خود تا ۵ سال اجازه اسپانسر کردن همسر دیگر (در صورت جدا شدن) را ندارد.
 • اگر همسر شما از قبل در کانادا کار یا تحصیل می‌کند، حتما باید پیش از اتمام اعتبار ویزای خود درخواست تمدید بدهد، در غیر این صورت ممکن است با اتمام اعتبار آن مجبور به ترک کانادا شود و باید درخواست اسپانسرشیپ جدیدی را ثبت کنید که به نسبت سختی‌های بیشتری دارد و اجازه اسپانسر کردن شخص جدیدی را نخواهد داشت.
 • اگر پس از اسپانسرشیپ جدایی صورت گیرد، شخص اسپانسر کننده به مدت 3 سال و شخص اسپانسر شونده نیز به مدت پنج سال اجازه اسپانسر کردن فرد جدید را نخواهند داشت.
 • اگر زوجین، دو سال و یا کمتر با هم زندگی کرده و فرزند نداشته باشند، پس از اخذ اقامت باید به مدت 2 سال دیگر با هم زندگی کنند، در غیر این صورت ویزای اقامت دائم فرد اسپانسر شونده باطل می‏شود و ملزم به خروج از کانادا خواهند بود. برای افراد اسپانسر شده‏ای که مورد آزار یا سو استفاده قرار گرفته‏اند، این قانون صدق نمی ‏کند.
مراحل انجام اسپانسرشیپ همسر
 • ارائه درخواست اسپانسر شدن به اداره مهاجرت کانادا
 • ارائه درخواست همسر متقاضی برای دریافت اقامت دائم (لازم است هر دو درخواست با هم و  به طور همزمان به اداره مهاجرت ارائه شوند)
 • پرداخت هزینه های مربوط به بررسی پرونده، هزینه صدور ویزا، هزینه ثبت انگشت‏ نگاری
 • ارزیابی صلاحیت اسپانسر کننده و اسپانسر شونده توسط آفیسر پرونده
 • در صورت موافقت با درخواست توسط آفیسر، از متقاضیان خواسته می‏شود تا برای ثبت اطلاعات بیومتریک و آزمایش‏های پزشکی اقدام کنند.
شرایط کنسل کردن اسپانسرشیپ همسر

اگر فرد اسپانسر شونده کارت اقامت خود را دریافت نکرده باشد، امکان کنسل کردن اسپانسرشیپ همسر از طرف اسپانسر کننده وجود دارد. در این حالت، اسپانسر کننده می‏تواند از طریق تکمیل فرم آنلاین درخواست کنسل کردن اسپانسرشیپ را به اداره مهاجرت ارسال کند. اگر پس از صدور اقامت دائم، اسپانسرشیپ درخواست کنسلی کند، فرد اسپانسر کننده باید به مدت ۳ سال تمام تعهدات داده شده را اجرا کند.

تعرفه و نرخ های ویزای کانادا
خدماتنرخواحد 
ثبت نام ویزای توریستی کانادا (با شرایط بررسی تضمینی)*1300دلار آمریکا
ثبت نام ویزای نرمال کانادا (غیر تضمینی)750دلار آمریکا
ثبت نام ویزای توریستی افراد زیر 14 سال کانادا690دلار آمریکا
ثبت نام ویزای توریستی کانادا بدون نیاز به انگشت نگاری690دلار آمریکا
ثبت نام ویزای دانشجویی + ویزای دانشجویی2900دلار آمریکا
ثبت نام ویزای همراه دانشجو Open work pemit2820دلار آمریکا
وقت سفارت کانادا30دلار آمریکا
هزینه پیکاپ ویزای کانادا
شهر پیکاپنوع ویزاواحد 
پیکاپ ویزا در ترکیهمهاجرتی و غیر مهاجرتی2.100.000 تومان
تعویض ویزای کانادا در آنکارامهاجرتی و غیر مهاجرتی2.100.000 تومان + 50 دلار آمریکا
ارسال یا دریافت یکطرفه ویزامهاجرتی و غیر مهاجرتی1.100.000 تومان
پیکاپ پاسپورت کاناداییمهاجرتی310 دلار آمریکا
پیکاپ یکطرفه پاسپورت کاناداییمهاجرتی160 دلار آمریکا
پیکاپ ابوظبیغیر مهاجرتی500 درهم امارات
پیکاپ دبیغیر مهاجرتی330 درهم امارات

تماس با ما

19:00 - 8:00